One to one Lessons

Students have many different reasons for learning English. I very much enjoy the challenge of providing an individually designed course. This can vary from prepartion for an exam such as IELTS, FCE or Proficiency or it may be in order to improve your day to day English so that you can feel confident in any situation.

Lessons cost £30 per hour or £250 for a course of 10 hours.

I’d like to take this opportunity to thank you for teaching me, for having so much patience with my perfectionism and for advising me so well in the most different kind of topics. I thoroughly enjoy the  lessons with you! ’   Anette, Germany